Kolumny DIY na głośnikach SB Acoustics SATORI TW29R oraz SATORI MW16P-8

Kolumny zbudowane przez Pana Pawła.

Zastosowane głośniki:

Obuwa kolumny głośnikowej wykonana została w całości przez właściciela. Odpowiedni kształt obudowy: żadna ze ścianek nie jest do siebie równoległa, zapobiega to powstawaniu fal stojących i wzmacnia sztywność całej konstrukcji. Pochylony kształt obudowy, ma na celu wyrównanie czasowe głośników i pozwala na uproszczenie konstrukcji zwrotnicy. Wewnętrzne usztywnienie w celu równomiernego rozłożenia drgań obudowy. Niepożądane, bezpośrednie odbicie od tylnej części obudowy jest minimalizowane przez kształt obudowy zwężającej się ku tyłowi – w kształcie klina.

Przemyślana zwrotnica w której wykorzystano dobrej jakości elementy: Kondensatory Janzten Audio Standard, Superior oraz Alumen. Cewki powietrzne o odpowiednim przekroju drutu. Oraz rezystory Ty-Ohm Superes. Filtr górnoprzepustowy drugiego rzędu (12 dB na oktawę) dla głośnika wysokotonowego. Filtr dolnoprzepustowy drugiego rzędu (12 dB na oktawę) dla głośnika niskotonowego. Częstotliwość podziału zwrotnicy wynosi 4000 Hz.

Głośniki Satori zastosowane w tych kolumnach, pochodzą z flagowej serii SB Acoustic i oferują niezwykłą jakość brzmienia za te pieniądze, nawet przewyższając jakością niektóre znacznie droższe głośniki. Nic więc dziwnego, że Satori są używane przez wielu wiodących audiofilskich producentów kolumn.
Jak na kolumny podstawkowe, basu jest „sporo”, ale jednocześnie jest wystarczająco szybki. Kontrabas jest odtwarzany z dobrą artykulacją i szczegółami.
Średnica jest gładka, z subtelnym ciepłym tonem, z doskonałą sceną, tworzącą również iluzję głębi brzmienia.
Jakość tonów wysokich jest bardzo dobra, z jedwabistą jakością, która jest bardzo płynna, ale również szczegółowa. Niektórzy słuchacze mogą preferować nieco większą ilość wysokich tonów i ostrości, ale jeśli lubisz przyjemny i swobodny ton, te głośniki na pewno ci się spodobają.

Tym co wyróżnia te kolumny i same głośniki na tle konkurencji, jest zdolność do tworzenia sceny dźwiękowej. Zarówno szerokość jak i głębokość są wiodącymi w swojej klasie – tworząc scenę dźwiękową z wyraźną namacalnością.

Budowa kolumn DIY sprawia ogromną satysfakcję, ale pozwala też dopasować brzmienie i wygląd do własnych preferencji. Uzyskujemy też bardzo dobre brzmienie w danym przedziale cenowym.